
W weekend 8-10.04.2022 r. odbył się VII zjazd szkoleniowy ProNGO. Tym samym zakończyliśmy pierwszą edycję programu dla liderów organizacji pozarządowych. Warto więc podsumować dzisiaj wszystkie zjazdy i przedstawić zagadnienia, z którymi mierzyło się 45 uczestników szkolenia.

Na pierwszym zjeździe, który odbył się w terminie 15-17 października 2021 r. uczestnicy spotkali się z gościem specjalnym- Piotrem Pogonem – fundraiserem, mówcą motywacyjny, sportowcem, który historią swojego życia i działalności społecznej natchnął słuchaczy pozytywną energią. W kolejnych dwóch dniach odbyły się warsztaty z zakresu komunikacji, marketingu internetowego i public relations, które poprowadził dla nas Łukasz Zając. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak komunikować się z odbiorcami swoich działań oraz jak prawidłowo prowadzić media społecznościowe.

Drugi zjazd w dniach 5-7.11.2021 r. upłynął nam pod tematyką zbierania pieniędzy na działalność organizacji pozarządowych. Nasz prelegent przekazał nam ogromnie dużo informacji oraz praktycznych porad na temat fundraisingu, crowdfundingu, a także budowania relacji z biznesem.

Trzeci weekend szkoleniowy również odbył się w listopadzie. Rozpoczęliśmy spotkanie od prelekcji na temat Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którą do naszych uczestników wygłosił Karol Wołek – prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Sobota i niedziela upłynęły naszym uczestnikom na intensywnej pracy nad tworzeniem strategii fundraisingowo-marketingowej organizacji. Dokument ten jest bardzo istotny dla każdego stowarzyszenia, czy też fundacji, dlatego tak ważne jest opracowanie wszystkich szczegółów. Nad pracami każdego zespołu czuwał Szczepan Kasiński- fundraiser i strateg, prezes zarządu w firmie Armiger.

Na początku grudnia spotkaliśmy się na IV zjeździe naszego programu. W piątek uczestnicy zjazdu mogli wysłuchać prelekcji na temat „Zarządzanie zespołem – organizacja pozarządowa, a instytucja finansowa”. Z wykładu było można wyciągnąć podobieństwa oraz różnice w zarządzaniu dwiema różnymi grupami ludzi. W sobotę podsumowane zostały prace nad tworzeniem strategii fundraisingowo-marketingowej wszystkich organizacji. Szczepan Kasiński z Armiger, który sprawował mentoring nad pisaniem strategii, podsumował dotychczasowe efekty prac grup. Następnie odbyły się wykłady oraz prace w grupach w tematyce komunikacji w zespole, komunikacji na zewnątrz, analizy zasobów organizacji, zarządzania zmianą oraz rekrutacji pracowników i wolontariuszy do NGO.

Po przerwie świątecznej i noworocznej, przyszedł czas na V zjazd szkoleniowy programu ProNGO. W weekend 21-23.01.2022 r. skupiliśmy się na tematyce roli lidera w organizacji pozarządowej oraz zarządzaniu sobą w czasie. Od naszego prelegenta uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych porad odnośnie zarządzania zespołem w NGO, delegowania i kontroli zadań, motywowania zespołu oraz naszych nawyków i sposobów zarządzania swoim czasem. Każdy uczestnik mógł wynieść z tego szkolenia wskazówki przydatne w codziennym życiu oraz działalności społecznej.

VI weekend szkoleniowy również był przepełniony wiedzą przydatną dla osób prowadzących organizacje pozarządowe. W piątkowy wieczór 18. marca 2022 r., wiele porad jak występować publicznie i radzić sobie ze stresem, przekazała uczestnikom Katarzyna Ciupa z Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości.

Sobotę i niedzielę wszyscy zebrani spędzili pod fachowym okiem trenerów z firmy One Speech – Wystąpienia Publiczne– Aleksandry Misztal, Jakuba Kozłowskiego i Mikołaja Krupy. Tematem warsztatów były przemówienia publiczne, wystąpienia medialne i debata oksfordzka. Szkolenie nie było tylko teoretyczne. Każdy uczestnik mógł zastosować zdobytą wiedzę występując przed kamerą. Na zakończenie odbyła się także debata oksfordzka, której uczestnicy świetnie poradzili sobie z tematem.

Na ostatnim, VII zjeździe ponownie spotkaliśmy się z trenerami z firmy One Speech – Wystąpienia Publiczne. Tym razem prelegenci przekazali uczestnikom ogrom wiedzy na temat komunikacji perswazyjnej, istoty argumentacji, savoir-vivre z elementami protokołu dyplomatycznego, negocjacji w NGO, komunikacji w zespole i właściwego przekazywania feedbacku. Uczestnicy szkolenia podczas ćwiczeń, np. z prowadzenia negocjacji, mogli przetestować swoje umiejętności oraz wykorzystać zdobytą wiedzę.

Wszystkie spotkania odbyły się w Pałacu Będlewo (k. Poznania), gdzie panowała bardzo przyjemna atmosfera, a uczestnicy z całej Polski mogli skosztować pysznych dań kuchni wielkopolskiej.

Weekendowe szkolenia, które odbyły się w ramach programu ProNGO, nie były tylko ogromną dawką wiedzy dla liderów organizacji pozarządowych, ale także okazją do budowania sieci kontaktów i rozwijania networkingu.
Szkolenia w ramach programu ProNGO sfinansowano dzięki Narodowemu Instytutowi Wolności ze Środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zgłoszenie się do programu i czynne zaangażowanie w szkolenia, a wszystkim prelegentom za poświęcony czas i przekazaną wiedze.

Zapraszamy Państwa do śledzenia nas na Facebooku, gdzie na bieżąco dodajemy informacje o naszych działaniach: https://www.facebook.com/SPrzemyslaII